niemiecki
Na Luzie,

Ferie w Niemczech

Koniec lipca … W Polsce już niemal połowa wakacji za nami. Na próżno jednak szukać kogoś, kto byłby z tego powodu specjalnie zadowolony. Wśród polskich uczniów dominuje pogląd, że dwumiesięczne wakacje kończą się zdecydowanie za szybko. Widocznie tak musi być, bo: wszystko co dobre, szybko się kończy. A czy niemieccy koledzy zgodziliby się z tą opinią? Czy zastanawialiście się kiedyś, jak kwestię czasu wolnego od nauki rozwiązali nasi sąsiedzi? Przyjrzyjmy się zatem bliżej, jak wyglądają ferie i wakacje w Niemczech. Kto komu może czego pozazdrościć?


Ferien in Deutschland

Uczniowie w Niemczech mogą cieszyć się feriami kilka razy do roku. W zależności od kraju związkowego, ich terminy różnią się i co roku zmieniają. Zapytacie pewnie co to jest ten kraj związkowy? W Niemczech obowiązuje podział na 16 krajów związkowych (tzw. landów). Posiadają one własne konstytucje oraz dość dużą autonomię. Ale o tym, dokładniej przy innej okazji. Kraje związkowe mają też sporą swobodę przy ustalaniu terminów ferii. Dlatego też, bardzo często jest tak, że dzieci w jednym landzie korzystają z wolnego czasu, a w innej części Niemiec muszą niestety chodzić do szkoły.

Nazwy poszczególnych ferii związane z daną porą roku lub jakimś konkretnym wydarzeniem.

Herbstferien

niemiecki

Pierwsza możliwość odpoczynku po rozpoczęciu nowego roku szkolnego to tzw. Herbstferien. Jak sama nazwa wskazuje Herbst, odbywają się one jesienią. Jest to okres około tygodnia lub dwóch, w październiku lub w listopadzie (zależy od landu).

Weihnachtsferien

ferie

Święta Bożego Narodzenia to również czas wolny od nauki szkolnej. Rozpoczynają się wtedy tzw. Weihnachtsferien, których nazwa jest ściśle związana z obchodzonymi świętami. Mają one swój początek w okolicy 24 grudnia i kończą się początkiem stycznia.

Winterferien


bałwanek

W styczniu lub w lutym uczniowie spędzają swoje ferie zimowe. W poszczególnych częściach Niemiec są one różnie nazywane. Nie trwają jednak zbyt długo, a w niektórych landach nie ma ich w ogóle.

Osterferien

ferie

Następną okazją do odpoczynku są tzw. Osterferien. Przypadają one na miesiące wiosenne (marzec lub kwiecień) i zazwyczaj obejmują swym zasięgiem Wielki Tydzień oraz Wielkanoc.

 

Pfingstferien

Pfingstferien – to czas wolny w okresie Wniebowstąpienia i  Zielonych Świątek – Zesłania Ducha Świętego. I podobnie, jak to zdarzało się wcześniej, niektóre kraje związkowe przeznaczają na odpoczynek w tym czasie więcej dni, inne mniej, a w co niektórych nie ma Pfingstferien.

Sommerferien

słońce

I w końcu upragnione Sommerferien – wakacje! W większości krajów stanowią one najdłuższy czas wypoczynku i następują po zakończeniu roku szkolnego. W Niemczech trwają one zazwyczaj sześć tygodni.

Jeśli jesteście ciekawi, kiedy rozpoczynają się i jak długo trwają ferie w poszczególnych częściach Niemiec w roku 2015, możecie zajrzeć tutaj 


Ferie w Niemczech czy w Polsce? Którą wersję wybralibyście? Co sądzicie o krótszych wakacjach (feriach letnich) w zamian za dodatkowe dni wolne w ciągu roku szkolnego? Podoba Wam się perspektywa rozpoczynania wakacji np. pod koniec lipca lub na początku sierpnia?

Zainspiruj się niemieckim!

Zostaw komentarz: