karnawal
Na Luzie,

11 listopada – Karnawał w Niemczech

Dzisiaj dla nas, Polaków szczególnie ważna data – 11 listopada czyli Narodowe Święto Niepodległości. Świętują również nasi sąsiedzi zza Odry. Nie obchodzą wprawdzie tak jak my święta państwowego, ale Dzień świętego Marcina (Martinstag), to dla nich równie dobra okazja do uczestniczenia w pochodach z latarniami i zajadania się pieczoną gęsią.

Ten dzień jest także początkiem niemieckiego karnawału. 11 listopada rozpoczyna się w Niemczech die fünfte JahreszeitKarnawał w listopadzie?  Słowo “karnawał” kojarzy nam się zazwyczaj z okresem zabaw i bali noworocznych, które mają miejsce od święta Trzech Króli (6 stycznia) aż do Środy Popielcowej. I tak przyjęło się również w wielu regionach Niemiec. W miastach północnej Nadrenii Westfalii, takich Kolonia, Düsseldorf czy Mainz sezon karnawałowy startuje już dzisiaj. 


Co warto wiedzieć o karnawale w Niemczech?


1.Karnawał w Niemczech rozpoczyna się 11 listopada o godzinie 11:11.

Dlaczego akurat liczba 11? Niby łatwe pytanie, a jednak nie do końca. Wokół daty inicjującej karnawał krąży wiele mitów. Liczba jedenaście uchodzi za “błazeńską”. Podobno nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że występuje ona pomiędzy dwoma bardzo silnymi liczbami (10 i 12). Inna teoria wyjaśniająca skoncentrowanie się wokół liczby jedenaście wskazuje na przejęcie słowa “ELF” od Francuzów. A dokładnie pierwszych liter hasła głoszonego podczas Rewolucji Francuskiej E = Egalite, L = Liberté i F = Fraternité (równość, wolność i braterstwo). Jeśli chcecie zapoznać się z innymi teoriami dotyczącymi symboliki liczby jedenaście, zajrzyjcie tutaj.

2. Na określenie karnawału używa się różnych słów: Karneval, Fasching, Fastnacht, Fasnacht, Fastelovend (Fasteleer).

karnawał

3. Weiberfastnacht.

kobiety

Weiberfastnacht to ostatni czwartek karnawału podczas którego kobiety obcinają mężczyznom krawaty, otrzymują klucze do bram miasta, a tym samym symbolicznie przejmują w nim władzę.

4. Büttenreden.

wierszyki

Büttenreden – to satyryczne przemówienia karnawałowe. Najlepsze mowy to takie, które są wygłaszane z pamięci w formie rymowanych wierszyków. Oczywiście powinny one być wesołe i poruszać aktualne tematy.

5. Rosenmontag.

rosenmontag

Rosenmontag (Różany Poniedziałek) – poniedziałek przed Środą Popielcową. Jest on uważany za punkt kulminacyjny karnawału i kojarzony przede wszystkim z uroczystym pochodem (Rosenmontagszug lub Karnevalsumzug). Parady przebierańców przy dźwiękach muzyki wędrują ulicami większych miast. Szczególnie zadowoleni są wszyscy miłośnicy słodkości. Podczas pochodu z platform rozrzucane są słodycze.  🙂

6. Fastnachtsdienstag

Fastnachtsdienstag

 

Fastnachtsdienstag – ostatni dzień karnawału. Odbywają się wówczas różne rytuały kończące ten okres. Zalicza się do nich tzw. Nubbelverbrennung, czyli spalanie słomianej kukły (przedstawiającej mężczyznę). Ma to symbolizować wyzbycie się grzechów minionego karnawału.

Karnawał w Niemczech. Kto by pomyślał, że obchodzi się go tam tak hucznie. Mieliście okazję brać udział w niemieckich obchodach karnawałowych? Jak podoba się Wam świętowanie w Niemczech? Piszcie w komentarzach.

Zainspiruj się niemieckim!

Comments (5)

 1. Kinderki.eu
  11 listopada, 2015 at 21:50

  Penie, że świętujemy 🙂 Zwłaszcza Rosenmontag, moje dzieci uwielbiają.
  Pozdrawiamy

 2. Anonim
  7 maja, 2017 at 05:53

  lol

 3. Anonim
  11 listopada, 2017 at 10:44

  Jestem z Moniek i obchodzę tylko święto Pasztetu.

 4. Andżelika
  6 września, 2019 at 15:42

  Hej dzięki za post !

 5. Ania
  3 listopada, 2019 at 11:02

  Super tekst, którego brakuje w podręcznikach szkolnych:)

Zostaw komentarz: