Mikołajkowy konkurs z nagrodami – Wyniki
Święta i prezenty to już niestety tylko miłe wspomnienie. Co zrobić, kiedy wszystko co dobre szybko się kończy. Blog niemiecka-inspiracja.pl podtrzyma jeszcze na moment tę podarunkową tradycję. 20 grudnia zakończył się nasz Mikołajkowy konkurs z nagrodami. Jak uczestnicy poradzili sobie z zadaniem konkursowym?
Zapraszam na dzisiejszy wpis 🙂
Zanim przekażę wyniki konkursu, pozwólcie, że padnie tutaj słów kilka o samej nagrodzie.
Obok kompendium językowo-kulturowego, które otrzymają zwycięzcy, nie można przejść obojętnie.
Znasz angielski? Poznaj niemiecki! – szczerze mówiąc, już sam tytuł zachęca do sięgnięcia po tę książkę.
W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych to przecież sprawa priorytetowa, a gdy ktoś odwołuje się do tak popularnych języków jak angielski i niemiecki to nie mamy większych oporów, by się tym zainteresować. Książka napisana jest przez doktorantkę językoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, która mieszkała zarówno w Niemczech jak i w USA. Główną myślą, którą stara się przekazać jest przekonanie, że nauka języka obcego to składowa nie tylko gramatyki, słownictwa, wymowy ale również tego, co często traktujemy po macoszemu – kultury danego społeczeństwa.
Jeśli szukacie kolejnej pozycji, która od pierwszej do ostatniej strony zawiera szereg reguł gramatycznych (mniej lub bardziej potrzebnych w codziennej komunikacji), to niestety nie jest to propozycja dla Was.
Książka Ani Jędrzejczyk to świetna lektura dla wszystkich tych, którzy:
- oczekują dorady w zakresie skutecznej nauki języka niemieckiego,
- chcą poznać doświadczenia życia na emigracji w Niemczech (i w USA),
- chcieliby zaznajomić się z najważniejszymi zagadnieniami gramatycznymi języka niemieckiego (w nawiązaniu do języka polskiego i angielskiego).
Co najbardziej urzekło mnie w tej książce?
Nie skłamię, jeśli powiem, że prawie wszystko. Kompendium czyta się po prostu jednym tchem. Rozpoczynając od obalania mitów związanych z językiem niemieckim (a wśród nich mój „ulubiony” – Język niemiecki jest językiem „twardym”), i analizując “Rady, jak nauczyć się języka niemieckiego“, zaczęłam zastanawiać się czy wcześniej czytałam coś podobnego. Zdarzało mi się natrafić na to lub inne spostrzeżenie, ale tutaj jest wszystko razem ciekawie zestawione. I wreszcie podkreślone zostało to, o czym się niejednokrotnie zapomina: “Rada nr 3. – Nie ucz się wszystkiego”. No bo przecież jak jest coś do wszystkiego to jest do niczego.
Kolejny rozdział to cechy kultury niemieckiej w porównaniu do kultury polskiej. Tutaj chyba najwidoczniej ujawnia się doświadczenie emigrantki, która zetknęła się z niemiecką kulturą i wyodrębnia pewne jej cechy.
Dwa ostatnie rozdziały to GRAMATYKA i SŁOWNICTWO. Zagadnienia gramatyczne potraktowane zostały krótko i na temat. Słownictwo zaś zgodnie z zasadą – uczymy się najważniejszego – zestawione zostało w listę 117 najczęściej powtarzających się czasowników, 52 rzeczowników i 60 przymiotników w języku niemieckim, polskim i angielskim. Na końcu znajdziecie ćwiczenia (ich liczba nie jest za duża) i tabelki gramatyczne. To co wydaje mi się szczególnie interesujące to przykłady reklam i teksty o kulturze niemieckiej, które powstały na podstawie wywiadów przeprowadzonych z Niemcami. Stanowią one doskonałe dopełnienie informacji zawartych w książce.
Jeśli miałabym polecić tę książkę, to zrobiłabym to z pełnym przekonaniem. Nie jest to może typowy podręcznik do nauki języka, ale świetna propozycja dla tych, którzy są na początku swej przygody z językiem niemieckim, wybierają się do Niemiec lub chcą poszerzyć wiedzą o kulturze niemieckiej i języku stosowanym na co dzień.
Wracając do naszego Mikołajkowego konkursu z nagrodami, chciałabym podziękować wszystkim za nadesłane zadania konkursowe. Zgodnie z zapowiedzią wybraliśmy 3 prace, których autorzy otrzymają książkę – Znasz angielski? Poznaj niemiecki! (Anna Jędrzejczyk).
Zadanie konkursowe:
Czy zgadzasz się ze słowami J. W. Goethego „ Wie viele Sprachen du sprichst, sooft mal bist du Mensch” – („Iloma językami władasz, tylekroć jesteś człowiekiem”)?
Zdecydowanie mogę się zgodzić ze słowami J. W. Goethego, ponieważ ograniczeniem kulturowym jest właśnie język, którym się na co dzień porozumiewamy. Świat jest pełen nieodkrytych przez nas wrażeń, kultur, lecz boimy się sięgnąć po to wszystko, ponieważ boimy się zderzenia z drugim człowiekiem, “odmiennym człowiekiem”. Ludzie, którzy ograniczają się jedynie do swojego języka, nigdy nie wyjdą poza obszar wyobrażeń, nigdy nie dowiedzą się jakie potrzeby, codzienne problemy i obyczaje mają ludzie z różnych krańców świata. Czasami wyobraźnia to za mało, aby przebić się przez tę własną granicę potrzeba chęci poznawania, poznawania drugiego człowieka, do którego niezbędna jest nić porozumienia, którą stanowi język.(k bryant)
Jesteśmy konsekwencją chemicznej ewolucji wszechświata, ale tym, co czyni nas ludźmi jest mowa. Wzajemna komunikacja to zaczątek porozumienia i współpracy, to zalążek cywilizacji, którą znamy. Rozmawiając więcej wiemy o sobie, swoich potrzebach, a także o oczekiwaniach, radościach oraz nadziejach innych ludzi. Odkrywamy, że wbrew pozorom wiele nas łączy. Rozmawiając czujemy się szczęśliwsi, gadajmy więc na zdrowie po polsku, angielsku, niemiecku, ba- nawet po koreańsku i chińsku (to teraz modne wśród młodzieży języki). Nie zapomnę radości młodej Chinki, która otwarła sklepik niedaleko, z tego, że moja córka Emilka zamieniła z nią parę słów po chińsku i zaśpiewała chińską piosenkę. Dawajmy innym radość. Uczmy się języków- bo to lokata kapitalna i na przyszłość korzyść maksymalna. (pani Beata)
Tak, zgadzam się z ponadczasowym cytatem niemieckiego poety, który uzmysławia nam człowieczeństwo poprzez otwarcie na nowe języki, tym samym na poznanie innej kultury i obyczajów niż nasza, co ułatwia stanie się bardziej otwartym i tolerancyjnym na różnice kulturowe. Rokuje to rozwój intelektualny, społeczny i zawodowy w społeczeństwach wielokulturowych. Daje również nadzieje na znalezienie dobrych aspektów różnic kulturowych i czerpania z nich inspiracji dla rozwoju człowieczeństwa w naszym współczesnym, globalnym świecie. Wygląda na to, że J.W. Goethe wyprzedził myślą epokę a może wcale nie, to my jak echo wracamy poprzez naukę języków, do źródeł człowieczeństwa. Kto wie, może duch unoszący się nad poezją Goethego, da odpowiedź tym, którzy zechcą podjąć wyzwanie i zgłębić naukę języka niemieckiego? (pani Sylwia)
Gratulujemy!
Zgodnie z regulaminem prosimy do dwóch dni od otrzymania wiadomości mailowej o przesłanie swoich danych adresowych w celu wysłania nagrody. (Po tym terminie organizator ma prawo przyznania nagrody innemu uczestnikowi konkursu.)
Media Społecznościowe