nauka słówek
Nauka, Słownictwo,

Nauka słówek

Nauka języka obcego to nie tylko gramatyka. Aby sprawnie komunikować się z innymi, musimy mieć pewien zasób słownictwa, znać słówka i zwroty w języku, który chcemy opanować. Jak się do tego zabrać, aby godziny spędzone na przyswajaniu nowego materiału nie poszły na marne, a jednocześnie nauka słówek nie była nudna i męcząca. Czy to w ogóle jest możliwe?

Każdy z Was ma już pewne doświadczenia z nauką słownictwa. W ogóle ucząc się czegokolwiek mogliście zaobserwować, jaki sposób uczenia się jest dla Was najkorzystniejszy. Czy wolicie mieć coś przedstawione graficznie, czy może w pamięć zapada raczej to, co usłyszeliście. Jedni lubią uczyć się w ciszy, dla innych jest ona wręcz nie do zniesienia. Nie wszyscy też lubią uczyć się samodzielnie. Praca w parach lub nawet w grupach okazuje się dla nich znacznie lepszym rozwiązaniem.

Zachęcam Was do przygotowania listy osobistych upodobań dotyczących procesu uczenia się.(np. 1. Lubię uczyć się w swoim pokoju. 2. Wypisuję słówka kolorowymi długopisami. itp.) Będzie to pierwszy mały w krok w stronę uefektywnienia Waszej pracy. Zachęcam również do pisania o tym w komentarzach.

lista słówek

 5 wskazówek: Jak szybko nauczyć się słówek?

Sprecyzuj cel  i określ sposób uczenia się.

Jak ważne jest w życiu wyznaczanie celów, o tym nie muszę nikogo przekonywać. Jasno ustalone są wręcz niezbędne, aby osiągnąć sukces. Tak samo rzecz się ma z nauką niemieckich słówek. Jej efektywność zależy w dużej mierze od sprecyzowania tego, co chcemy uzyskać i jak chcemy to zrobić.

“Muszę nauczyć się słówek, ponieważ jutro piszę klasówkę.”   Koncentruję się na określonej partii materiału i najważniejsza jest dla mnie w tym momencie ich pisownia i znaczenie. Własnoręcznie przygotowuję sobie listę słówek i po prostu się ich uczę. Celem nadrzędnym będzie zapewne jak najlepsza ocena z klasówki. Biorąc pod uwagę typy zadań jakich się spodziewam, dostosowuję do tego metody nauki. (NIE POLECAM OSOBOM, KTÓRYCH CELEM PODSTAWOWYM JEST OPANOWANIE JĘZYKA OBCEGO.) Oczywiście nie mam nic przeciwko samodzielnie przygotowanej liście słówek. Dla kogoś, komu zależy na rozwinięciu sprawności językowych taka praca ze słówkami to zdecydowanie za mało. Jeśli chcesz mieć bogaty zasób słownictwa, użyj te słówka w kontekście, zbuduj z nimi zdania, zachowaj własne notatki i zajrzyj do nich za jakiś czas, żeby je powtórzyć i utrwalić. Pamięć jest ulotna. Zadbaj o to, by to na co poświęciłeś swój czas, miało swoje pozytywne konsekwencje nie tylko w postaci dobrej oceny z klasówki.

“Chcę nauczyć się języka obcego w stopniu komunikatywnym, ponieważ wyjeżdżam za granicę.” Nikt nie wyznaczył ci zakresu materiału. Musisz rozeznać, które słówka i zwroty będą dla ciebie niezbędne. Pomocne mogą tutaj być wszelkie podręczniki, książki, rozmówki przygotowane specjalnie dla osób wyjeżdżających za granicę. Przykładowo na naukę możesz przeznaczyć 3 miesiące. Twój plan działania będzie kluczem do sukcesu. Nie zapominaj, że to jak potoczy się proces uczenia zależy w dużej mierze od ciebie i precyzyjnego rozeznania: co muszę się nauczyć i jak to zrobię, aby rezultaty były zadowalające. Nie każdy cel wymaga zastosowania tych samych środków.

Modyfikuj metody uczenia się słówek.

Powtarzam się, ale rutyna może cię zgubić. Jeśli będziesz ciągle wykorzystywał te same sposoby przyswajania wiedzy, twoja motywacja do działania z pewnością osłabnie. A bez motywacji ani rusz. Uczyłeś się słówek z listy? Skseruj ją i poprzecinaj jej elementy w taki sposób, aby można było je później dopasować. Ułóż krzyżówkę z hasłami, których się nauczyłeś, narysuj przedmioty i postaraj się je podpisać po niemiecku. Gdy brak ci pomysłów na nowe ćwiczenia, skorzystaj z internetu, przejrzyj stare podręczniki, oderwij się od nauki, a może otaczająca cię rzeczywistość natchnie cię do działania. Im różnorodniejsze formy pracy, tym lepiej dla ciebie.

Ucz się słówek z przyjemnością.

Nauka i przyjemność to dla wielu dwa wykluczające się pojęcia. Ale może właśnie dla tego efekty ich poczynań naukowych są niejednokrotnie takie słabe. Wyobraź sobie, że jesteś okropnie zmęczony, a koledzy proponują ci wspólnie rozegrany mecz piłki nożnej. To twoja pasja i nic poza nią nie sprawia ci większej przyjemności. Nagle okazuje się, że po twoim zmęczeniu nie ma ani śladu. Co więcej, zachowujesz się tak, jakby wstąpiły w ciebie nowe siły. Liczy się tylko to, żeby robić coś co naprawdę się lubi.

A gdyby tak przełożyć to na naukę słówek? Wystarczy potraktować tę czynność nie jako przykry obowiązek, ale coś przyjemnego. Na początek pozytywne nastawienie. Warto również poświęcić odrobinę czasu, aby zastanowić się nad tym, jak uatrakcyjnić swoją naukę i co zrobić, żebym chciał uczyć się jak najczęściej. Jeśli lubicie słuchać muzyki, niech towarzyszy Wam (w tle) ulubiony kawałek. Macie zdolności plastyczne, przedstawiajcie słówka w formie graficznej. Oczywiście nie musicie tego robić za każdym razem. Pamiętajcie, że pozytywne emocje, jakie będą towarzyszyć nauce zmotywują Was do działania. 

Powtarzaj, utrwalaj, ćwicz.

Nic dodać, nic ująć. Chcesz mieć bogaty zasób słownictwa? Nikt nie zrobi tego za ciebie. Częste powtórki, utrwalanie zdobytej wiedzy i różnorodne ćwiczenia to klucz do sukcesu. Najważniejsze, żeby uczyć się systematycznie. Nie zadręczaj się długimi listami słówek. Lepiej mniej, a częściej. Raz wyuczone słówko pozostanie z tobą na dłużej, jeśli zadbasz o jego gruntowne przyswojenie. Rób powtórki i wracaj do danego materiału nawet wtedy, kiedy wydaje ci się, że już go dobrze znasz.

Wykorzystuj wyuczone słownictwo w praktyce.

Chyba jest to najistotniejsza z wszystkich dzisiejszych wskazówek. Jeśli wydaje ci się, że nauczyłeś się  określonego słownictwa, ponieważ potrafisz przetłumaczyć pojedyncze słówka, to niestety jesteś w błędzie. Pamiętaj, że uczysz się słownictwa po to, aby go używać. Twórz zdania, pytania, rozpoznawaj słówka w tekstach i wypowiedziach ustnych. Tylko w taki sposób będziesz mógł powiedzieć o sobie, że posługujesz się językiem niemieckim.

Życzę Wam powodzenia w nauce niemieckich słówek i zapraszam niebawem na wpisy w kategorii Słownictwo.

Zainspiruj się niemieckim!

Comments (2)

  1. Claudie
    25 lipca, 2016 at 13:42

    mam szczęście i trafiłam na kurs, który jest najlepiej przygotowany do tego, co chcę robić. tzn. wyjeżdżam do Niemiec jako pielęgniarka za jakiś czas i potrzebuję odpowiednich słówek/zwrotów. Twoje porady są super! mam nadzieję, że w połączeniu z moim kursem od dafi.edu.pl jakoś dam radę i będę mogła wyjechać bez obaw, że się nie dogadam! dzięki za posta, będę wpadać częściej! 😉

  2. Łukasz niemiecki1000slow
    22 października, 2017 at 20:28

    Według mnie najlepiej rozpoczynać naukę od najczęściej używanych niemieckich słówek (bo to daje nam szybkie postępy w rozumieniu języka) następnie całe zwroty i też najlepiej te najczęściej używane. W ten sposób niemieckiego nauczyłem się w stopniu komunikatywnym w kilkanaście tygodni. Polecam tą metodę, gdyż jest wyjątkowo prosta, szybka i skuteczna.

Zostaw komentarz: