Warning: setcookie() expects parameter 3 to be integer, float given in /home/niemieck/domains/niemiecka-inspiracja.pl/public_html/wp-content/plugins/social-locker/bizpanda/includes/functions.php on line 628

Warning: setcookie() expects parameter 3 to be integer, float given in /home/niemieck/domains/niemiecka-inspiracja.pl/public_html/wp-content/plugins/social-locker/bizpanda/includes/functions.php on line 633
Rozmówki niemieckie cz. 2 - niemiecka-inspiracja.pl
rozmowki niemieckie
Ich spreche Deutsch,

Rozmówki niemieckie cz. 2

Sprichst du Deutsch?Ten, kto odrobił lekcję z zeszłego piątku, odpowie: Ja. Ich spreche ein bisschen Deutsch. I nie ma w tej odpowiedzi nic na wyrost. Cztery wpisy z serii ICH SPRECHE DEUTSCH już za nami. Mówicie już trochę po niemiecku. Za tydzień sami przekonacie się w jakim stopniu opanowaliście poznane do tej pory słówka i zwroty. Dzisiaj zapraszam Was do kontynuacji postu #4 Przedstawiamy się. Potraficie już powiedzieć kilka podstawowych zdań o sobie. Teraz przyszedł czas na zadawanie pytań. Jak się nazywasz? / Gdzie mieszkasz?/ Skąd pochodzisz? i wiele innych.

 

Übung 1.

Odsłuchaj pytania i powtarzaj.

Wie heißt du? – Jak się nazywasz?
Wie heißen Sie? – Jak się Pan, Pani nazywa? / Jak się Państwo nazywają?
Wie alt bist du? – Ile masz lat?
Wie alt sind Sie? – Ile ma Pan, Pani lat? / …
Wo wohnst du? – Gdzie mieszkasz?
Wo wohnen Sie? – Gdzie Pan, Pani mieszka?/ …
Woher kommst du? – Skąd pochodzisz?
Woher kommen Sie? – Skąd Pan, Pani pochodzi?/ …
Wo arbeitest du? – Gdzie pracujesz?
Wo arbeiten Sie? – Gdzie Pan, Pani pracuje?/ …
Was bist du von Beruf? – Kim jesteś z zawodu?
Was sind Sie von Beruf? – Kim jest Pan, Pani z zawodu?/ …
Was ist dein Hobby? – Jakie jest twoje hobby?
Was ist Ihr Hobby? – Jakie jest Pana, Pani hobby?/ …
Sprichst du Deutsch? – Mówisz po niemiecku?
Sprechen Sie Deutsch? – Mówi Pan, Pani po niemiecku?/ …

W powyższym zestawieniu uwzględniłam również pytania z formą grzecznościową. Pamiętajcie, że jeśli zwracacie się do osoby starszej lub nieznajomego, nie wypada mówić na Ty.

Jak już wielokrotnie wspominałam: Übung macht den Meister.Pytania z dzisiejszego wpisu ćwiczcie najlepiej w parach. Jedna osoba zadaje pytanie, druga udziela odpowiedzi. Możecie również zmodyfikować to ćwiczenie i zaczynać od zdania twierdzącego, o które partner musi zapytać.

Wydrukujcie sobie listę z postu – #4 Przedstawiamy się (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście) oraz #5 Przedstawianie się. – pytania:

 

niemiecki dla początkujących

Jeśli nie lubicie uczyć się z list, możecie je porozcinać, wymieszać i wyszukiwać pasujące elementy. Nie zapominajcie o tym, żeby każdorazowo wymawiać je na głos. W ten sposób uczycie się nie tylko wzrokowo patrząc na zdanie lub pytanie, ale również wykorzystujecie przy tym inne zmysły.

Życzę Wam dobrej zabawy i zapraszam za tydzień na podsumowujący wpis z cyklu ICH SPRECHE DEUTSCH. Oczywiście zaglądajcie na niemiecka-inspiracja.pl jak najczęściej, nie tylko z okazji piątkowych serii. Na pewno znajdziecie tutaj coś dla siebie.

Einen schönen Tag!😀   
Zainspiruj się niemieckim!

Zostaw komentarz: