niemiecki
Ich spreche Deutsch, Nauka,

Rozmówki niemieckie

A gdyby ktoś poprosił Was, żebyście przedstawili się w języku niemieckim? Jaka byłaby Wasza reakcja?
W dzisiejszym poście z cyklu ICH SPRECHE DEUTSCH, dowiecie się, jak powiedzieć kilka zdań o sobie. Nazywam się … / Mieszkam w … / Pochodzę z … i wiele innych.

Zapraszam do nauki  🙂


 

Kiedy uczymy się języka obcego jest wiele takich zdań i zwrotów, których warto już na samym początku nauczyć się na pamięć. Rozumiem, że nie brzmi to za bardzo optymistycznie. Nauka na pamięć nie kojarzy nam się za dobrze. Ale w tym wypadku jest to całkowicie uzasadnione i na pewno zaprocentuje. Gdy uczycie się niemieckich słówek, często zdarza się tak (to jest wręcz nieuniknione), że je zapominacie. Jeśli dochodzi do takiej sytuacji w rozmowie, możecie znaleźć jakiś synonim, wyraz bliskoznaczny lub określić coś opisowo. Czasami jest to łatwiejsze, czasami trudniejsze, ale myślę, że do przeżycia. Natomiast ze zdaniami i zwrotami, o których wspomniałam, bywa inaczej. Takie sformułowania się po prostu zna i używa bardzo często w wielu sytuacjach. Co to są za zwroty? A na przykład te, które poznaliście w poście #2 Przydatne zwroty po niemiecku.

Nie wiem. Nie rozumiem. Jak się masz? Miłego dnia. – Używamy bardzo często i dość spontanicznie. Warto zatem poświęcić na nie swój czas i wyuczyć się ich na pamięć. (Nie zapominajmy o powtórkach.)

Podobnie jest z materiałem, który przygotowałam dla Was na dzisiaj. Kiedy się komuś przedstawiamy, fajnie by było, gdybyśmy robili to płynie. Zachęcam Was zatem do pilnej nauki.

 

Übung 1.

Odsłuchaj i powtarzaj.

Ich heiße… – Nazywam się …
Mein Name ist… – Nazywam się …
Ich bin… Jahre alt. – Mam … lat.
Ich wohne in… – Mieszkam w …
Ich komme aus… – Pochodzę z …
Ich bin Pole. – Jestem Polakiem.
Ich bin Polin. – Jestem Polką.
Ich arbeite als… – Pracuję jako …
Ich bin … von Beruf. – Jestem … z zawodu.
Mein Hobby ist … – Moim hobby jest …
Ich mag … – Lubię …
Ich spreche ein bisschen Deutsch. – Mówię trochę po niemiecku.
Ich spreche kein Deutsch. – Nie mówię po niemiecku.
Ich spreche Englisch. – Mówię po angielsku.
Ich freue mich, dich kennen zu lernen. – Cieszę się, że mogę cię poznać.
Ich freue mich, Sie kennen zu lernen. – Cieszę się, że mogę pana, panią poznać.

Ćwiczenie, które proponuje Wam do nauki powyższych sformułowań jest bardzo proste. Wybierzcie sobie 5-7 zdań i spróbujcie przedstawić się komuś w języku niemieckim. Gdy opanujecie je do perfekcji, wybierzcie kolejne i postępujcie podobnie. Powodzenia  🙂

Lista do pobrania i wydrukowania:

 przedstawiamy_sie_min

Zainspiruj się niemieckim!

Zostaw komentarz: