Wielkanoc w Niemczech
Wielkanoc – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie zbliża się wielkimi krokami. Zapewne wielu z Was wiosenne porządki ma już za sobą, a planowanie świątecznych dań i wypieków to teraz temat numer jeden. Pamiętajcie jednak, że Święta Wielkiej Nocy to przede wszystkim doskonały czas, aby spędzić go w gronie rodzinnym pielęgnując wszelkie tradycje i obrzędy. Święcenie pokarmów, uroczyste śniadanie wielkanocne to tylko cząstka bogatej tradycji Świąt Wielkanocnych w Polsce. A jak wygląda Wielkanoc w Niemczech? Odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym wpisie. Serdecznie zapraszam 🙂
Wielkanoc w Niemczech

Nie wyobrażamy sobie Świąt Wielkanocnych bez wielkanocnego jajka. Symbol ten obecny jest również u naszych zachodnich sąsiadów. Wprawdzie nie mają oni w zwyczaju dzielenia się jajkiem podczas składania życzeń wielkanocnych, ale wciąż jedną z ulubionych tradycji pozostaje chowanie jajek w ogrodzie lub w mieszkaniu. Poszukiwania odbywają się w Niedzielę Wielkanocną i sprawiają dzieciom ogromną frajdę, gdyż oprócz jajek znajdują również małe prezenty.

Kolejnym symbolem, który w Niemczech dorównuje popularnością nawet Świętemu Mikołajowi jest Zając Wielkanocny. Zgodnie z tradycją to właśnie on przynosi dzieciom pisanki i słodycze, które następnie chowa.

Charakterystyczny dla Świąt Wielkanocnych w Niemczech jest tzw. Bukiet Wielkanocny. Są to zielone gałązki przystrajane kolorowymi wydmuszkami i pozostawione w wazonie. Niekiedy przystraja się również drzewa i krzewy w przydomowych ogrodach.
Wielki Czwartek nazywany jest “zielonym czwartkiem”. Tradycyjnie maluje się wtedy jajka na kolor zielony i według zwyczaju należy zjeść w tym dniu “coś zielonego”. W Kościele katolickim Wielki Czwartek obchodzony jest na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentu kapłaństwa i Eucharystii.
Wielki Piątek nazywany także “Cichym Piątkiem” (Stiller Freitag) jest dniem wolnym od pracy. Inaczej niż u nas, w Niemczech nie obowiązuje post ścisły. W kościołach odbywają się misteria upamiętniające śmierć Jezusa Chrystusa, a po ich zakończeniu wierni udają się do sal katechetycznych i spożywają posiłek składający się z chleba, wody i wina (tzw. agapę).
Wielka Sobota przebiega podobnie jak w Polsce, z tą jednak różnicą, że kwestia święcenia pokarmu nie jest już tak popularna. Przed świątyniami rozpalane są ogniska oraz sprawowany jest obrzęd poświęcenia ognia.
Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna msza rezurekcyjna, po której wierni udają się do swych domów i spożywają wspólnie śniadanie wielkanocne. Po śniadaniu odbywa się tradycyjne poszukiwanie prezentów pozostawionych przez zajączka.
W Poniedziałek Wielkanocny nie ma tradycji mokrego Śmingusa-Dyngusa.
Wesołych Świąt! 🙂
Comments (2)
Ciekawe. Szczególnie do gustu przypadł mi wspomniany “bukiet” . Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałam. Fajna dekoracja. Chyba skradnę pomysł. I postawie w oknie. Niech sąsiedzi zazdroszczą, a co!
BUKIET WIELKANOCNY !!!!! KUP MI MAMO!!!!