Moje sposoby na naukę idiomów | Wyniki konkursu!
Z okazji I urodzin bloga zorganizowaliśmy konkurs, w którym Waszym zadaniem było przedstawienie własnego sposobu na naukę idiomów. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za nadesłane prace konkursowe i chęć podzielenia się osobistymi doświadczeniami. Każdy z Was ma swój indywidualny patent na naukę tego typu wyrażeń. Praktykowane przez Was metody są często bardzo podobne i polecane przez wielu lingwistów. To co bardzo cieszy, to fakt, że wprowadzacie do nich własne modyfikacje. Muszę przyznać, że wyłonienie dwóch zwycięzców nie było łatwe. Ale udało się 🙂
Oto 2 nagrodzone prace konkursowe:
Jestem wzrokowcem i lubię rysować. Wykorzystuję to do nauki, często sprawiających mi trudności idiomów. Gdy nie mogę któregoś zapamiętać biorę kartkę i rysuję dosłownie kolorowego psa albo np. śmiesznego pana z pomidorami na oczach. Tworzę mini-dialogi i krótkie historyjki, czasem trochę pokręcone, ale najważniejsze, że ułatwiają zapamiętanie, no i przy okazji rozwijają wyobraźnię. Przyklejam takie karteczki z twórczością własną na lodówce, albo w jakimś innym widocznym miejscu i automatycznie zerkam na nią idąc sobie zrobić kanapkę. Układam również zdania z kontekstem wyjaśniającym znaczenie, zapisuję synonimy. To proste, aczkolwiek skuteczne sposoby, które każdy lingwista chyba zna 🙂 (Pani Marcelina)
Moim ulubionym sposobem na zapamiętywanie idiomów jest dosłowne ich tłumaczenie na język polski, gdyż jest to po prostu zabawne:) np. zamiast uczyć się ,,es geht um die Wurst”- ,,gra jest warta świeczki” wyobrażam sobie poważnych ludzi ze skupieniem na twarzy mówiących: ,,chodzi o kiełbasę”. Oczywiście później powtarzam zwrot po niemiecku, ale już samo przetłumaczenie na polski sporo mi daje, gdyż nie wstawię automatycznie ,,es geht um Kerze”. Mocną zaletą tej metody jak dla mnie jest to, że mogę się też pośmiać, a jak wiadomo, wiązanie danych wyrażeń z emocjami też pozwala na szybsze ich zapamiętanie:D. Szczerze polecam ten sposób, warto spróbować! (Pani Agnieszka)
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej nauki niemieckich idiomów z książką Daniela Berga “300 idiomów języka niemieckiego”, którą niebawem otrzymacie.
Comments (1)
Bardzo lubie tez czytac blogi jezykowe, ktorych autorzy nie tylko motywuja do nauki, ale tez w sposob bardzo ciekawy i przystepny po prostu ucza. Podsumowujac ,wg mnie najlepszy sposob na nauke jezyka, to nauka przez zabawe czyli nauka z przyjemnoscia, bo przeciez przyjemnie sie z kims rozmawia, czyta ksiazke czy oglada film.