niemiecki gramatyka
Gramatyka Niemieckiego Języka,

Zaimki osobowe w mianowniku

Dzisiaj przed Wami pierwszy post z serii Gramatyka niemieckiego języka. W związku z tym, że mój blog jest skierowany nie tylko do osób, które już sprawnie posługują się niemieckim, zaczynamy od podstaw. A  wszystkich tych, którzy zaimki osobowe mają już w małym paluszku, zachęcam do powtórki i udzielania rad w komentarzach – Jak szybko, łatwo i przyjemnie uczyć się zagadnień gramatycznych? Czy to jest w ogóle możliwe? A może macie sprawdzone sposoby, którymi chcielibyście się podzielić?
 Lektion 1

Thema: Personalpronomen im Nominativ.

(Zaimki osobowe w mianowniku)

Zaimki osobowe – czy to określenie coś Wam mówi?  Niekoniecznie?

Ale w momencie, gdy powiem, że zaimki osobowe w języku polskim to np. ja, ty, on, … itd. Od razu wszystko staje się prostsze.

Nie zawracajcie sobie głowy definicjami. Najważniejsze, że nauczycie się, jakie to zaimki osobowe mamy w języku niemieckim. I na początek, tylko w mianowniku (pierwszy przypadek, który odpowiada na pytanie: kto? co?)

 

LICZBA POJEDYNCZA
ich
ja
du
ty
er
on
sie
ona
es
ono
LICZBA MNOGA
wir
my
ihr
wy
sie
oni,one
Sie
Pan, Pani, Państwo

Myślę, że przedstawione zaimki nie wymagają specjalnego komentarza.

Oczywiście 3 osoba liczby mnogiej sie, Sie może budzić pewne wątpliwości. Właściwie dlaczego zapisałam sie, Sie? Otóż „Sie” – odnosi się do Pana, Pani, lub Państwa (jest to tzw. forma grzecznościowa). Jeśli chcielibyście się np. zapytać: Czy jest pan zmęczony? – to nie użyjecie formy – Bist du müde? Tylko kulturalnie zapytacie – Sind Sie müde?

 

Teraz posłuchajcie wymowy i spróbujcie powtarzać. Nie jesteście w stanie wszystkiego na raz zapamiętać? Nic nie szkodzi. Posłuchajcie jeden raz i drugi, a potem zróbcie sobie przerwę i wróćcie do tego za jakiś czas. Nic na siłę. Najważniejsze jest to, aby od samego początku nie zniechęcić się do nauki.

 

niemiecki

Na koniec proponuje wam dwa ćwiczenia:

– wydrukuj listę zaimków osobowych (link poniżej) w mianowniku (z odpowiednikami w języku polskim) i poproś kogoś, by odpytywał cię wyrywkowo (Jak jest „on” po niemiecku? lub Co oznacza „ihr” po polsku?)

nauka niemieckiego

– weź czystą kartkę papieru i zapisuj zaimki osobowe w języku niemieckim jednocześnie poprawnie je wymawiając, staraj się wykonywać tę czynność płynnie.

Powodzenia 🙂

niemiecka-inspiracja.plZainspiruj się niemieckim!

Zostaw komentarz: