Warning: setcookie() expects parameter 3 to be integer, float given in /home/niemieck/domains/niemiecka-inspiracja.pl/public_html/wp-content/plugins/social-locker/bizpanda/includes/functions.php on line 628

Warning: setcookie() expects parameter 3 to be integer, float given in /home/niemieck/domains/niemiecka-inspiracja.pl/public_html/wp-content/plugins/social-locker/bizpanda/includes/functions.php on line 633
Zaimki pytające i gra memory! - niemiecka-inspiracja.pl
niemiecki
Ich spreche Deutsch,

Zaimki pytające i gra memory!

I znów mamy piątek 😀 Czas wakacji rządzi się jednak swoimi prawami. W zeszłym tygodniu zrobiliśmy sobie wolne od nauki języka niemieckiego. Mam nadzieję, że nie macie mi tego za złe i doskonale wykorzystaliście ten czas. Ostatni post z cyklu ICH SPRECHE DEUTSCH – 16 przydatnych zwrotów po niemiecku, które poznaliście dwa tygodnie temu, z pewnością nie stanowią dla Was już większego problemu. Jeśli jest inaczej, nic straconego, zapraszam Was do nauki (tutaj). A wszystkich tych, którzy dwie poprzednie lekcje odrobili na 6 z plusem, zachęcam do zapoznania się z nowym materiałem.

Dzisiaj przed Wami zaimki pytające, czyli kolejne przydatne niemieckie słówka, niezbędne w komunikacji. Bo przecież każdy z nas chce czasami o coś zapytać.

Übung 1.

Odsłuchaj zaimki, a następnie staraj się je powtarzać.

wer? – kto?
was? – co?
wem? – komu?
wen? – kogo?
wo? – gdzie?
woher? – skąd?
wohin? – dokąd?
wie? – jak?
warum? wieso? weshalb? – dlaczego?
wann? – kiedy?
wie lange? – jak długo?
wie oft? – jak często?
wie viel?wie viele? – ile? jak wiele?
wie hoch? – jak wysoki?
wie groβ? – jak duży?
wessen? – czyj? czyja? czyje?

odmienne:

welche? – która?
welcher? – który?
welches? – które?

Ciekawa jestem jak wam idzie? To chyba nie jest takie trudne? Nie martwcie się, jeśli macie problemy z zapamiętaniem większości zaimków. Na wszystko potrzeba czasu.

Standardowo możecie pobrać  i wydrukować całe zestawienie:

zaimki

A co byście powiedzieli na to, aby naukę zaimków nieco urozmaicić? Jesteście za? To może dzisiaj zagracie w MEMORY?
Do pobrania tutaj:

niemieckie memory

Zasady:
Na pewno słyszeliście już o tej grze, a jeśli nie, to zaraz wszystkiego się dowiecie. Oczywiście na początek potrzebujecie kogoś, kto będzie chciał z Wami zagrać. Jeśli już znajdziecie taką osobę, pobierzcie materiały i wydrukujcie je.

Następnie powycinajcie zaimki w języku polskim i niemieckim. Wycięte elementy ułóżcie tak, aby napisy były niewidoczne. Gotowe? No to zaczynamy: Pierwszy z graczy wybiera losowo kartonik, odwraca go i sprawdza co jest na nim napisane. Teraz stara się odkryć taką karteczkę, która do niego pasuje. Na przykład:  odwracam WER?  i muszę znaleźć do niego KTO?

Jeśli odwrócone elementy do siebie nie pasują, odwracamy  karteczki  z powrotem. Szansę na poprawne dopasowanie zaimków ma teraz gracz drugi. I ten postępuje podobnie.  Grę wygrywa ten, komu po odkryciu wszystkich kartoników udało się zgromadzić więcej par.

Życzę Wam udanej zabawy i owocnej nauki 🙂
Zainspiruj się niemieckim!

Comments (1)

  1. Marysia
    4 listopada, 2015 at 17:11

    Bardzo fajnie wytłumaczone zaimki co ułatwia zatarg z nauką niemieckiego co też powoduje problem w komunikacji . Do tego moglibyście udzielać swoich lekcji osób zainteresowanych nauką tego języka 🙂 przez platformę preply znajdziecie sporą grupę ludzi poszukujących kursów itp http://www.otowroclawpowiat.pl/news.php?id=90317

Zostaw komentarz: